Adet Düzensizliği Tedavisi Kocaeli

  Adet düzensizliği tedavisi Kocaeli, adet kanamalarının ideal bir düzende meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan uygulamadır. Adet kanamaları, dişi üreme sisteminin ideal bir şekilde çalıştığına işaret eden önemli bir olaydır. Bununla birlikte bazı etmenler adet döngüsünün bozulmasına yol açabilir ve birey buna bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları deneyimleyebilir. Adet düzensizliği genellikle kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Ancak birkaç aydan uzun süredir devam ediyorsa ve bireyin günlük yaşamı bu sorundan etkileniyorsa mutlaka tıbbi tedaviye başvurulmalıdır. Yazımızın devamında ‘’Adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Adet düzensizliği tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Adet düzensizliği tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Kocaeli adet düzensizliği tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet düzensizliği, adet kanamalarının 21 günde birden daha sık, 35 günde birden daha seyrek meydana gelmesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Adet düzensizliği olan bireylerde, adet kanamalarının süresi ile ilgili de problemler olabilir. Bu kişilerde adet kanamaları 4 ila 7 günden daha kısa veya daha uzun sürebilir. Tüm bunlar bireyin günlük yaşamını önemli ölçüde olumsuz etkileyen etmenlerdir. Aynı zamanda bireyin gebe kalmakta güçlük çekmesine de neden olabilirler.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliği nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hormon bozukluğu.
  • Rahim miyomları.
  • Rahim polipleri.
  • Çikolata kistleri ve endometriozis hastalığı.
  • Polikistik over sendromu.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Ani kilo değişimleri.
  • İdeal kilo aralığında bulunmamak.
  • Menopoza girmek.
  • Yumurtlama bozuklukları.
  • Rahmin yapısı ile ilgili anormallikler.
  • Aşırı stres.
  • Hava değişimi.
  • Beslenme bozuklukları.
  • Hormon içeren bazı ilaçların düzenli kullanımı.

  Adet düzensizliği nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Adet düzensizliğinin belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Adet kanamasının normalden daha uzun sürmesi.
  • Adet kanamasının normalden daha kısa sürmesi.
  • Adet kanamasının 21 günde birden daha sık veya 35 günde birden daha seyrek görülmesi.
  • Adet kanamasının miktarı ile ilgili değişimler.
  • Adet kanaması dışında ara vajinal kanamalar meydana gelmesi.

  Adet düzensizliği belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Adet Düzensizliği Kısırlık Yapar Mı?

  Adet düzensizliği olan bireylerin yumurtlama dönemleri sürekli değişir. Bu da doğurganlık seviyesinin yüksek olduğu günleri belirlemeyi zorlaştırır. Bununla birlikte adet düzensizliğine yol açan hormon bozukluğu gibi etmenler bireyin gebe kalma sürecini de olumsuz etkileyebilirler. Yani adet düzensizliği ve adet düzensizliğine neden olan etmenler kısırlığa yol açabilirler.

  Adet Düzensizliği Zararlı Mı?

  Adet düzensizliği genel olarak zararlı bir olgudur. Çünkü adet döngüsü ve adet kanamaları dişi üreme sisteminin son derece önemli bir fonksiyonudur. Eğer bu döngü ile ilgili problemler görülürse birey kendisini huzursuz hissedebilir, adet düzensizliğine neden olan etmene bağlı olarak çeşitli şikayetlere sahip olabilir. Bunlar genel olarak bireyin yaşam kalitesini düşüren şikayetlerdir ve adet düzensizliği tedavi edilmediği sürece devam edebilirler.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Var Mı?

  Adet düzensizliği günümüzde tedavi edilmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık bireyin normalden daha sık veya daha seyrek adet görmesine neden olabilmektedir. Neyse ki modern ilaç uygulamaları sayesinde adet düzeni yeniden kurulabilir ve bireyin ideal bir düzende adet görmesi sağlanabilir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Adet düzensizliği tedavisi süresi, tedavi sırasında tercih edilen yöntemin türüne ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Mesela hormon düzenleyiciler ile yapılan adet düzensizliği tedavisi 6 ay kadar sürebilir. Hastanın bu süreçte düzenli olarak doktorun reçete ettiği ilaçları kullanması gerekmektedir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliği tedavisi kapsamında ilk olarak hastaya çeşitli kan ve hormon testleri yapılır. Bu testler sayesinde hastanın hormon değerleri ölçülür ve olası bir hormon bozukluğu durumu araştırılır. Eğer dişi üreme sistemi için önemli olan hormonların miktarı ile ilgili bir sorun söz konusu ise bu hormonları düzenlemek amacıyla birtakım ilaçlar reçete edilir. Bahsi geçen ilaçlar hormon seviyelerini normal düzeylere çeker ve adet düzensizliği gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlarlar. Eğer adet düzensizliğinin nedeni hormon bozukluğu değilse farklı tanılama uygulamaları da gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalar sonucunda, adet düzensizliğinin rahimde veya yumurtalıkta yer alan bir kitle olduğu tespit edilirse bu kitleyi tedavi etmeye yönelik uygulamalar gerçekleştirilebilir.

  Kocaeli Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2024

  Kocaeli adet düzensizliği tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button