Kısırlık Tedavisi Kocaeli

  Kısırlık tedavisi Kocaeli, kısırlığın çiftin hangi partnerinden kaynaklandığını, hangi nedenden ortaya çıktığı öğrenmek ve kısır olan çiftin bebek sahibi olmasına yardımcı olmak amacıyla yapılan tedavidir. Kısırlık tedavisi kapsamında tüp bebek tedavisi (IVF) ve aşılama tedavisi gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bu gibi kısırlık tedavisi yöntemleri tamamen kısırlık sorunu yaşayan çifte özel olarak planlanır. Yazımızın devamında ‘’Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kısırlık tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Kısırlık tedavisi sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Kısırlık nedenleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Kısırlık tedavisi Kocaeli ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kısırlık Tedavisi Nedir?

  Kısırlık tedavisi, günümüzde oldukça yaygın bir sağlık sorunu olan kısırlığın nedenlerini araştırmak ve bu nedenleri ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Bazı durumlarda nedenleri ortadan kaldırmaya çalışmak yerine çiftin gebelik ihtimalini arttırmak için de çeşitli uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalar arasında tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavisi gibi uygulamalar yer alır.

  Kısırlık Tedavisi Neden Yapılır?

  Kısırlık tedavisinin iki temel amacı vardır. Bunlardan ilki çiftlerde kısırlığın hangi partnerden ve hangi nedenden kaynaklı ortaya çıktığını belirlemektir. Böylece tedavi planlaması çiftlere özel bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kısırlık tedavisinin diğer amacı ise çiftlerin sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilmelerini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda döllenmeye yardımcı uygulamalara başvurulabilir.

  Kısırlık Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

  Kısırlık tedavisi kapsamında gerçekleştirilen uygulamalar aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisidir. Aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisine kıyasla çok daha az zahmetli ve daha hesaplı bir uygulamadır. Bu yüzden de başarısızlıkla sonuçlandığı takdirde 2 ila 3 defaya kadar tekrarlanabilir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı ise daha yüksektir. Bununla birlikte maliyeti de daha fazladır.

  Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kısırlık nedenleri, kısırlığın partnerlerden hangisi kaynaklı ortaya çıktığına göre değişiklik gösterebilir. Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında adet düzensizliği, rahimde yer alan miyomlar ve polipler, rahim içi anormallikler, kapalı tüpler ve yumurtlama bozuklukları gibi etmenler bulunur. Erkeklerde kısırlık nedenleri arasında ise sperm kalitesini etkileyen olumsuz durumlar, hormon bozukluğu, menide sperm bulunmaması, sperm sayısının az olması ve testis damarlarını ilgilendiren hastalıklar yer alır. Her iki partnerde de kısırlığa yol açabilecek etmenler arasında ise çeşitli kronik hastalıklar, aşırı stres ve ideal kilo aralığında bulunmamak yer alır.

  Kısırlık Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

  Kısırlık tedavilerinin başarı oranı, farklı etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Bu etmenler arasında tedavinin hangi uygulama ile yapıldığı, anne adayının yaşının kaç olduğu ve anne adayının genel sağlık durumu gibi etmenler yer alır. Genelde aşılama tedavilerinin başarı oranı %15 ila %18 arasında değişiklik gösterir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı ise %65 civarındadır. Eğer anne adayı 35 yaşından büyükse bu oranlar daha düşük olacaktır.

  Kısırlık Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

  Kısırlık tedavisi kapsamında yapılan aşılama tedavisinin ve tüp bebek tedavisinin tekrarlanması mümkündür. Tüp bebek tedavisi, aşılama tedavisine kıyasla çok daha maliyetli bir uygulamadır. Bu yüzden genelde çiftler tüp bebek tedavisi yaptırmadan önce 2 ila 3 defa aşılama tedavisi denerler. Eğer bu tedavilerden başarılı sonuç elde edilemezse tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

  Kısırlık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kısırlık tedavisi adet döngüsünün belli bir aşamasında başlar ve genelde 15 gün kadar devam eder. Bazı bireylerde tedavinin süresi 16 veya 17 güne kadar uzayabilir. Doktorunuz tedavi detaylarınızı planladıktan sonra kısırlık tedavisi süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kısırlık tedavisinin iki farklı aşaması vardır. Bu aşamaların ilkinde infertil çift yani kısır çift değerlendirilir. Bu değerlendirilme sürecinde çeşitli testler ve görüntüleme uygulamaları gerçekleştirilir. Böylece kısırlığa yol açan olası etmenler belirlenmiş olur. Kısırlık tedavisinin ikinci aşamasında da çiftlerde görülen kısırlık nedenlerine uygun bir kısırlık tedavisi planlaması yapılır. Bu tedavi aşılama tedavisi gibi uygulamalar ile yapılabilir. Aşılama tedavisi sayesinde sağlıklı ve kaliteli sperm hücrelerinin, fallop tüplerinde bulunan olgunlaşmış yumurta hücrelerine ulaşması ve gebeliğin meydana gelmesi sağlanır. Bu süreç hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi ve Aşılama Tedavisi isimli içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

  Kocaeli Kısırlık Tedavisi Fiyatları 2024

  Kocaeli kısırlık tedavisi fiyatları ve infertilite tedavisi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button