İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Kocaeli

  İnfertil çiftin değerlendirilmesi Kocaeli, infertilitenin hangi etmenler sonucu ortaya çıktığını araştırmak ve bu etmenlere yönelik özel kısırlık tedavileri planlamak için yapılan uygulamadır. İnfertil çiftin değerlendirilmesi sürecinde pek çok test ve görüntüleme uygulaması yapılabilir. Bu süreç kadın doğum uzmanları tarafından yönetilir. Yazımızın devamında ‘’İnfertil çiftin değerlendirilmesi nasıl yapılır?’’, ‘’İnfertilite nedenleri nelerdir?’’, ‘’İnfertilite tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’İnfertilite tedavisi var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Kocaeli infertil çiftin değerlendirilmesi ve infertilite tedavisi süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Nedir?

  İnfertil çiftin değerlendirilmesi, çiftin neden infertilite sorunu yaşadığını araştırmak, infertilitenin hangi partnerden kaynaklandığını öğrenmek ve elde edilen bulgular sayesinde de aşılama tedavisi gibi gelişmiş infertilite tedavileri gerçekleştirmek için yapılan uygulamadır.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Neden Yapılır?

  İnfertil çiftin değerlendirilmesindeki asıl amaç kısırlık tedavisinin başarı oranını arttırmaktır. Çünkü kısırlık tedavisi süreci, farklı amaçlarla gerçekleştirilen pek çok uygulama barındırır. Bu uygulamalar, infertil çiftin değerlendirilmesi sonrası tamamen çiftin ihtiyaçlarına özel olarak şekilde gerçekleştirilebilirler.

  Çiftlere Özel İnfertilite Tedavisi Nedir?

  Çiftlere özel infertilite tedavisi, detayları tamamen çiftlere ve sahip oldukları infertilite öyküsüne özel olarak planlanan kısırlık tedavisidir. Bu tedavi sayesinde çoğu çift ilk veya ikinci denemede bebek sahibi olabilmektedir.

  İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

  İnfertilite nedenlerini iki gruba ayırmak mümkündür. Çünkü infertilite anne adayından veya baba adayından kaynaklanıyor olabilir. Hatta bazı çiftler de her iki partnerden de kaynaklı infertilite sorunu görülebilir. Anne adayı kaynaklı infertilite nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Yumurtlama bozuklukları.
  • Hormon bozukluğu.
  • Rahim polipleri ve rahimde miyom.
  • Çikolata kistleri ve endometriozis hastalığı.
  • Polikistik over sendromu.
  • Rahim içi yapışıklıklar.
  • Rahim anormallikleri.
  • Tüplerin kapalı olması.
  • Aşırı stres.
  • Sigara ve zararlı madde kullanımı.
  • Hormon içerikli ilaç kullanımı.

  Kadınlarda infertilite nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Baba adayı kaynaklı infertilite nedenleri arasında ise şunlar bulunur:

  • Sperm sayısında azalma.
  • Menide canlı sperm bulunmaması.
  • Testis yapısı veya testis damarları ile ilgili sorunlar.
  • Hormon bozukluğu.
  • Spermlerde yapısal bozukluklar görülmesi ve bu bozuklukların spermlerin hareket kabiliyetini azaltması.
  • Aşırı stres, ilaç kullanımı ve zararlı madde bağımlılığı gibi faktörler.

  Erkeklerde infertilite nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  İnfertilite Teşhisi Nasıl Konur?

  İnfertilite teşhisi sürecinde hem erkek hem de kadın için birtakım uygulamalar gerçekleştirilir. Bu uygulamaların başında fiziksel muayene yer alır. Fiziksel muayene sırasında bir sorun fark edilmezse çok daha gelişmiş uygulamalara başvurulur. Bu uygulamalar arasında kolposkop, histereskopi, rahim filmi (HSG), kan ve hormon testleri, idrar testi ve sperm testi gibi uygulamalar bulunur.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Ne Kadar Sürer?

  İnfertil çiftin değerlendirilme süreci çiftten çifte değişiklik gösterebilir. Çünkü bazı çiftlerde, partnerlerden birindeki hormon bozukluğu sebebiyle kısırlık sorunu görülür. Bu sorun basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Bu da infertilite değerlendirmesinin süresini azaltır. Bazı çiftlerde ise baba adayının testisleri ile ilgili sorunlar veya anne adayının rahmindeki yapısal bozukluklar nedeniyle kısırlık görülür. Hatta bazı çiftlerde infertilitenin nedeni tam olarak belirlenemeyebilir. Bu gibi durumlar çok daha kapsamlı araştırma süreçleri içerirler ve bu yüzden de infertil çiftin değerlendirilme süreci daha da uzayabilir.

  İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

  İnfertil çiftin değerlendirilmesi için başvurulan bazı özel uygulamalar vardır. Bu değerlendirme sürecinde ilk olarak çiftin hastalık öyküleri ve geçmişleri incelenir. Bu süreçte çiftin her iki partnerine de sahip oldukları hastalıklar sorulur. Ailelerinde bulunan genetik hastalıklar hakkında da sorular yöneltilir. Daha sonra ise doktor çifte özel birtakım tetkik ve araştırma uygulamaları planlar. Bu uygulamalar arasında çeşitli görüntüleme teknikleri, kan ve hormon testleri bulunur. Bahsi geçen testler sayesinde partnerlerden her ikisi de kısırlık konusunda ayrı ayrı değerlendirilir. Elde edilen bulgular doğrultusunda da tamamen çifte özel bir kısırlık tedavisi planlanır.

  İnfertilite Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İnfertilite tedavisi kapsamında gerçekleştirilen pek çok uygulama vardır. Bu uygulamalardan bazıları infertilitenin nedenlerini araştırmaya yöneliktir. Bu araştırma uygulamalarının, sonrasında gerçekleştirilecek olan tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavisi gibi uygulamalara büyük bir katkısı vardır. Bu araştırma uygulamaları sayesinde bahsi geçen tedavi işlemleri çifte özel olarak planlanabilir. Böylece tedavi uygulamasının çok daha başarılı geçmesi sağlanabilir. İnfertilite tedavisi kapsamında en çok tercih edilen uygulama aşılama tedavisidir. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Aşılama Tedavisi isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Kocaeli İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

  Kocaeli infertil çiftin değerlendirilmesi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button