Gebelik Takibi Kocaeli

  Gebelik takibi Kocaeli, gebelik sürecinde anne adayı veya bebek için riskli olabilecek etmenlerin düzenli olarak değerlendirilmesi için yapılan, özel bir uygulamadır. Gebelik boyunca anne adayının bedeninde pek çok değişim meydana gelir. Bebek de bu süreçte sürekli büyür ve gelişir. Bu değişimler sonucu da çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Gebelik takibi bu sorunların belirlenmesi ve erkenden tedavi edilmesi için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Gebelik takibi ne kadar sürer?’’, ‘’Gebelik takibi ne zaman başlamalı?’’, ‘’Gebelik takibi sırasında yapılan testler nelerdir?’’ ve ‘’Gebelik takibi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kocaeli gebelik takibi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik Takibi Nedir?

  Gebelik takibi, gebelik sürecinin düzenli gerçekleştirilen kontroller ve bu kontroller sırasında yapılan testler ile değerlendirilmesidir. Bu kontroller annenin ve bebeğin sağlık durumunu değerlendirmek, gebeliğin gidişatını incelemek için yapılırlar. Böylece gebeliğin gidişatı ile ilgili olumsuz bir durum erkenden tespit edilebilir ve ciddi sağlık sorunları veya gebelik kaybı gibi durumlar önlenebilir.

  Gebelik Takibi Neden Yapılır?

  Gebelik takibi, gebelik boyunca anne adayının ve bebeğin sağlıklı olduğundan emin olmak ve olası hastalıkları veya kromozom bozukluklarını erkenden tespit etmek amacıyla yapılır. Bu amaç doğrultusunda pek çok test ve muayene işlemi gerçekleştirilebilir.

  Gebelik Takibinde Yapılan Testler Nelerdir?

  Gebelik takibi kapsamında pek çok tarama testi, tetkik, görüntüleme uygulaması ve fiziksel muayene gerçekleştirilir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • İkili tarama testi ve üçlü tarama testi gibi uygulamalar, bünyelerinde birden fazla test barındıran, böylece de bebekteki kromozom anormalliği riskini değerlendirmek için kullanılan testlerdir.
  • Amniyosentez testi ve kordosentez testi gibi uygulamalar, amniyon sıvısı veya kordon kanı kullanılarak gerçekleştirilen, Down sendromu gibi hastalıkların erkenden tespit edilebilmesi için yapılan testlerdir.
  • Anne kanından fetal DNA testi de bebeğin anne kanında bulunan genetik materyallerinin incelenmesi ve genetik hastalıklar üzerine araştırma yapılabilmesi için yapılır. Bu gibi testler ikili tarama testi ve üçlü tarama testi gibi uygulamalar kapsamında gerçekleştirilebilir.
  • Detaylı ultrason veya dört boyutlu ultrason gibi uygulamalar gebelik sürecince bebeğin gelişimini takip etmek ve bebeğin uzuvları üzerinde ölçümler yapmak için gerçekleştirilirler.
  • Kan, hormon ve idrar testleri gebelik takibi boyunca anne adayının genel sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla yapılabilirler.
  • Şeker yükleme testi gibi uygulamalar ise gebelik şekerini tespit etmek ve erkenden bu soruna müdahale etmek için yapılır.

  Gebelik takibi kapsamında gerçekleştirilen testlerin bir kısmı bu şekilde sıralanabilir. 

  Gebelik Şekeri Nedir?

  Gebelik şekeri, tıp dilinde gestasyonel diyabet olarak isimlendirilen ve hamile kadınlarda görülen bir diyabet türüdür. Bu hastalık, gebeliğin 20. haftasından sonra plasenta isimli dokudan salgılanan ani-insulin hormonları nedeniyle meydana gelir. Ancak elbette anne adayının şeker hastası olması veya bu hastalığa yatkınlığı bulunması da gebelik şekerinin meydana gelmesinde rol oynayabilir.  Gebelik şekeri, gebelik takibi programı kapsamında gebeliğin 24. ila 28. haftaları arasında yapılan şeker yükleme testi ile tespit edilebilir. Bu tespitin ardından da gebelik şekeri tedavisine başvurulur. Böylece gebelik şekerine bağlı düşük riski ortadan kaldırılabilir.

  Gebelik Şekeri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Gebelik şekeri tedavisi, gebelik şekeri testi veya şeker yükleme testi sonucunda gebelik şekerinden şüphelenilmişse gerçekleştirilir. Bu tedavi kapsamında gebelik şekerini kontrol altına almak için insülin enjeksiyonları gibi ilaç uygulamaları tercih edilebilir. Bu uygulamalar tamamen gebeliğe uygun bir şekilde planlanırlar. Yani anneye ve bebeğe zarar vermez, aksine her ikisinin de sağlığını korurlar. Gebelik şekeri tedavisi kapsamında birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapılması gerekebilir ve beslenme alışkanlıkları da düzenlenebilir. Ancak bu süreçte anne adayı mutlaka doktorunun önerdiği konuları dikkate almalıdır.

  Gebelik Takibi Ne Zaman Başlar?

  Gebelik takibinin, ideal olarak gebelik meydana gelir gelmez başlaması gerekir. Çoğu anne adayı, gebe kaldığını gebeliğin 4. veya 5. haftasında fark eder. Bu süreçte mutlaka bir kadın doğum doktoru ile görüşülmeli ve mümkünse gebelik takibi gibi hizmetler talep edilmelidir. Hatta günümüzde pek çok çift gebelik öncesinde, gebelik öncesi danışma gibi hizmetlere de başvurmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Gebelik Öncesi Danışma isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Gebelik Takibi Ne Kadar Sürer?

  Gebelik takibi yaklaşık 40 hafta kadar süren bir uygulamadır. Ancak bazı çiftler gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu uygulamaya katılmış olabilirler. Bu durumda da gebelik takibi, uygulamaya katılınan tarihten doğuma kadar devam etmektedir.

  Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

  Gebelik takibi sırasında ilk olarak doktor, çift ile tanışır ve gebeliğin gidişatı ile ilgili ön değerlendirmeler yapar. Bu değerlendirmeler sonucu da gebelik için önemli olan haftalarda hangi testlerin yapılacağını kararlaştırır. Bu testler ve uygulamalar özel bir takvim haline getirilir ve çift ile paylaşılır. Bahsi geçen takvim kapsamında anne ve baba adayı, belli aralıklarla doktor kontrolüne gelirler. Bu kontroller sırasında çeşitli fiziksel muayeneler, testler ve görüntüleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Anne adayının beslenme alışkanlıkları düzenlenebilir ve gebeliğin kaçınca haftasında olunduğuna göre, gebeliğe uygun bir egzersiz programı hazırlanabilir. Gebelik takibi süresince hem anne ve bebeğin sağlık durumu düzenli olarak değerlendirilir hem de anne adayının gebelik sürecini, mümkün olan en konforlu şekilde geçirmesine yönelik uygulamalar yapılır.

  Kocaeli Gebelik Takibi Fiyatları 2024

  Kocaeli gebelik takibi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Yaşar Çeğil ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button